Přespávání ve škole - FINAL NIGHT

20. – 21. 12. 2012

Pozvánka

Kontaktní osoba: Tereza „Berka“ Bučková, berka@ratab.cz

Konec světa jsme úspěšně přežili. Zde si můžete přečíst zážitky zúčastněných.

Final night – Přespávání na gymnáziu

Den před koncem světa se několik vyvolených z primy až kvarty Efixka nebo Jeronýmky sešlo v budovách Gymnázia F. X. Šaldy, aby si těch pár „posledních hodin“ hezky užili. Pod dohledem Filipa, Berky, Vodíka, Rudy, Jáji Dana a Kačí, jsme podnikali různé zábavné činnosti.
Pro začátek jsme se přesunuli na Divoký západ. Tichem co chvíli zaznělo spěšně řečené Bang. Když opozdilci dorazili a usadili se mezi nás, seznamovali jsme se – na čelo jsme si nechávali napsat své jméno nebo přezdívku a každý z nás o sobě řekl nějakou informaci, kterou do té doby nikdo přítomný nevěděl. Pak jsme si díky jedné příhodné hře ověřovali, jestli se navzájem od pohledu poznáme. A abychom si byli ještě blíž, sestavili jsme židle do oválu a přišla Přesedávaná – stalo se dokonce, že na sobě sedělo sedm lidí! Aby si svaly – hlavně ty na nohou – částečně odpočinuly a mozky se pustili do práce, rozdělili jsme se pomocí hry Molekuly do skupinek, v nichž jsme měli předvést ostatním scénku. V ní jsme měli použít všech pět slov papírku, který každá skupinka dostala. Všechny však obsahovaly jeden společný pojem – Konec světa. Nápady byly velmi pestré. Mladí herci úspěsně předváděli svá vystoupení stvořená teprve před pár minutami a všechny se na svém konci setkali s pochvalným potleskem.
A pak světla na chodbách zhasla. Baterky a čelovky se rozsvěcely. Zjevil se nám posel v bílém rouchu ( – Filip v prostěradle) a hlásil, že přichází apokalypsa. My to prý můžeme odvrátit, když po dvojicích poběžíme po škole a budeme hledat dobře kryté běžce. Když se jich dotkneme musí nám vydat díl hlavolamu, který nám pomůže k řešení. Ale někdo prý vypustil Krakeny – září jasným červeným světlem – , kterým musíme, pokud nás chytí, vydat dílek sebraný běžcům. Nakonec se všichni udýchaní hráči seskupili po zaznění zvonku v atriu, kde na stole poskládali sesbírané puzzle. Na nich se postupně objevovala hlava profesora Taibra. Dav proto běžel do kabinetu, kde byla paní profesorka Tichá – jediná vyučující na gymnáziu, která byla ochotná strávit noc na pracovišti a dávat na nás pozor. Tam ale pan Taibr nebyl, takže si ti chytřejší uvědomili, že když učí zeměpis, asi bude v učebně tohoto předmětu.
Tam už na nás čekali „íčka“ a nabídli nám jídla rozestavěná na prostřených lavicích – chipsy, vánoční cukroví, pudink … Unavení studenti začali jíst. Postupně si i přenášeli do této učebny své věci, bavili se spolu a případně se převlékali do oblečení na spaní. Po dlouhé pauze se všichni sešli v učebně a sledovali film Wall-e. Skončil pozdě v noci. Studenti si chodili čistit zuby a pár se jich ukládalo ke spánku.
Noc však byla velmi neklidná. Několik zúčastněných si spolu povídalo nahlas, jako by byl den, hráli si na mobilu, někteří si dokonce pouštěli na notebooku děsivé zvuky, které ostatní popuzovaly. Tento všeobecný šum trochu otichl, když se odpočítávala půlnoc, po níž následoval den s osudným datem 21.12.2012. Nic se však nestalo. Ruch pak pokračoval dál celou noc. Jen málo lidem se vůbec podařilo usnout. Místo konce světa na téměř všechny studenty Gymnázia F. X. Šaldy čekalo kino, na které se společně dopravili.

Eliška Procházková a Ondřej Bek

Ratab podporují: Ratab o. s. sponzoruje ROSIMPEX s.r.o. Ratab o. s. sponzoruje RAUTIS Ratab o. s. podporuje Liberecký kraj