I cesta může být cíl (Klasik 2012)

17. – 25. 8. 2012

Pozvánka

Hlavas: Veronika „Veru“ Nýdrlová (veru@ratab.cz)

Báseň o ratabu: (Čtěte rapem)
Už je to tu! Už je to tady!
Řádně se najez, ať neumřeš hlady.
Hoď batoh na záda, ponožky do něj,
vem si jich víc, ať tolik nesmrděj.
Přibal i náplasti, čokošku k tomu,
ať nemusíš žebrat u prvního domu.
Žehličku a róbu doma zanechej,
nikdo není na tvůj civil zvědavej.
Hygiena, co to je, nemám ani tucha,
však stačí jednou za týden studenější sprcha.
Ničeho se ale neboj, pěkně pojeď s námi,
ratabáci super jsou, budou tě mít rádi!
(Jou-jou nedelej tlaky,
sbal si vsechny veci a pojeď taky !!)
Anonym

Putovali jsme, poznávali jsme místa před Prahou, v Praze, za Prahou, přibližovali i oddalovali jsme se mezi sebou, zažili jsme devět dní pohody, která se nedá předat, ta se musí zažít. Nasmáli jsme se, vyzkoušeli nové věci, které jsme ještě nikdy nezkoušeli, oprášili jsme staré a tím si připomněli, v čem jsme opravdu dobří. Byl to pro mě Ratab v týmu úžasných a spolehlivých lidí, kteří se nebojí jít do akce, a Ratab s partou účastníků, kteří jsou téměř dospělí lidé, ale s duší dítěte – stále si dovedou hrát!
veru

Když nás instruktoři vyprovázeli z tábora s tím, že nás honí čínské vojsko, že musíme stihnout vlak odjíždějící v opravdu děsivě krátké době a že navíc tibetskou princeznu Šin-Šo poneseme, vůbec se mi nechtělo někam běžet, natož pak někoho vláčet v nosítkách. Leč vlak jsme nakonec stihli, i když na nás musel čekat. A už to nevypadalo tak černě.
Vystoupili jsme z vlaku a nasedli do kanoe. Naši loď jsme spojili s plavidlem druhého týmu a za sebe můžu říct, že lepší vodu jsem ještě nezažil. V klidném tempu, o něco vyšším než byla rychlost řeky, jsme se za příjemného večerního vánku dostali až na místo, kde jsme se měli setkat s druhou skupinou. Ta šla už z tábora po svých a možná proto na místě shledání ještě nebyla. Vydali jsme se jim naproti, zdárně se s nimi potkali, princeznu posadili na přivezenou kárku a pokračovali v cestě s vidinou slíbené večeře a noclehu. Chvíli po půlnoci (plus mínus dvě hodiny) jsme dorazili do kláštera, kde nám pohostinní mniši dali každému ešus guláše a čaje co hrdla ráčila. Po jídle jsme se uložili ke spánku spravedlivých a nad hlavami nám zářily hvězdy…
Poté, co nás ranní obloha vzbudila několika kapkami deště, jsme posnídali, opravili vozík a pokračovali v útěku před čínskou armádou. Po několika hodinách jsme úspěšně překročili masiv Himalájí a mohli si konečně říci: „Teď už na nás nemůžou.“ V táboře jsme všichni padli vyčerpáním, ale v duši nás hřál ten pocit dobře splněného úkolu a to, že jsme dostáli své povinnosti.
Tahle hra ve mně zanechala hlubokou vzpomínku a věřím, že si ji budu ještě dlouho pamatovat.
Vodík

Celých letošních 10 dní Ratabu bylo jako každý rok super. Letos se mi nejvíc líbil přesun z Liberce do tábořiště. Můžu říct, že spát pod širákem pár kilometrů od centra Prahy byl opravdu neskutečně velký zážitek. Navíc po přechodu Prahy s Rybou mám teď naprosto nový pohled na toto město, Pražáci nejsou až tak divní lidi, jak se občas na jejich účet říká. Většina her v tábořišti nebyla nějaká patlanina vytvořená během 10 minut, ale měla nějaký nápad a často i hlubší myšlenku. Kuchyně byla taky naprosto skvělá, nikdy jsem nepochopil, jak dokáží v takových takřka bojových podmínek vytvořit tak úžasná jídla, kterými se má člověk chuť cpát, dokud nepraskne. Doufám, že příští rok se na Ratabu vypravím znova, protože lepší konec prázdnin si snad ani nedovedu představit.
Pštros

RATAB – týden nových lidí, zkoušení her, které sice postrádají viditelnějšího smyslu, ale to vám dojde až po příjezdu domů, kdy lehnete vyčerpáním. Celý RATAB je vlastně poučení o tom, že spousta šílených věcí se dá dělat bez předsudků. Do každé hry vás vtáhne poutavá scénka, kterou byste sami nikdy nevymysleli, protože šílenými se stáváte, až když jste byli přijati na gympl jako budoucí elita národa. Shrnuto, podtrženo RATAB je něco, co vám ukáže novou cestu plnou skvělých šíleností s bonusem, že lidi, které jste potkali, jen tak neztratíte za první zatáčkou.
Áda

Fotogalerie je dostupná zde.

Ratab podporují: Ratab o. s. sponzoruje ROSIMPEX s.r.o. Ratab o. s. sponzoruje RAUTIS Ratab o. s. podporuje Liberecký kraj